Online (İnternet üzerinden) Psikolojik Danışma

Psikolojik Danışma  birçok bozukluk ve durumdaki önemi her geçen gün daha da iyi anlaşılıyor. Türkiye’de psikoloik danışmaya ve giden kişilere dair bir önyargının hala var olduğunu yadsıyamayız. Ancak son yıllarda bu anlamda ciddi anlamda değişim olduğu da bir o kadar gerçek. Her yeni nesil bu konuda daha bilinçli, bilgili ve dolayısıyla daha az önyargılı.

Online Psikolojik danışma ise uzmanların bile hala önyargıyla yaklaştığı yeni bir yöntem. Uzun süre boyunca şahsen benim de önyargılarım sebebi ile uzak durduğum bir seçenekti internet üzerinden terapi. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla hızla artan online terapi seçenekleri ülkemizde de son yıllarda bazı uzmanlar tarafından kullanılıyor.

Bu konuda yapılan araştırmaları araştırdığımda tahmin ettiğim gibi, yüz yüze psikolojik danışma tercih edilmesi gerektiği ancak online yani internet üzerinden terapinin de alternatif bir seçenek olarak faydalı bulunduğu sonucu ile karşılaştım. (Kaynakları aşağıda paylaştım.)

Bu konu üzerine düşünüp, etkinliğini değerlendiren araştırmaları inceleyen uzmanlar yavaş yavaş önyargılarını aşıyor. Irvin Yalom gibi tanınmış bir psikiyatr bile, yakın zamanda online psikoterapi ile ilgili önyargılarını aştığını ve son yıllarda yaptığını, verimli olduğunu gördüğünü ifade etmiştir .

Online Psikolojik Danışmanın Avantajları:

  • Psikolojik Danışma için internet bağlantısı olan bir yerde olmanız yeterli olur.
  • Yurtdışında yaşıyorsanız ve bulunduğunuz yerde Türkçe psikolojik danışma alma imkanınız yoksa bu şekilde internet üzerinden  alma psikolojik danışma şanınız olur.
  • Ulaşım problemi varsa ortadan kalkar. psikolojik danışma   ayıracağınız zaman sadece terapi süresi ile sınırlı olur. Bu şekilde ulaşım zamanından ve ulaşım masraflarından tasarruf etmiş olursunuz.
  • Bulunduğunuz şehirde durumunuza uygun danışma uygulama yetkinliğine sahip uzman yoksa bu şekilde psikolojik danış görme imkanınız olur.
  • Seans saatlerini düzenlemede esneklik sağlar. Bu şekilde özellikle kısıtlı zamanı olan kişiler için seans zamanı ayarlamayı kolaylaştırır (örn. yoğun çalışan ve çalışma saatleri dışında psikolojik danışna alma imkanı bulamayanlar için).
  • Tatildeyken veya başka bir şehre taşınma halinde psikolojik  aynı  devam psikolojik danışma etmeyi mümkün kılar.
  • Yolculuk etme konusunda fiziksel veya başka bir engeli kişiler için psikolojik danışma alabilmeyi sağlar.

Online  psikolojik danışmaya uyamayacağı durumlardan bazıları:

  • Ağır psikiyatrik bozukluk durumlarında
  • Kriz durumlarında: Kendine veya bir başkasına zarar verme düşüncelerinin bulunması
  • 18 yaşından küçük olmak (Velilerinin izni yoksa)
Be Sociable, Share!
× Destek Hattı