EMDR İLE KÖTÜ ANILARA ELVEDA

İnsanların şu an hissettikleri duyguları, düşünceleri, davranışları ve algılama sistemlerini oluşturan mekanizmaları anılar oluşturur. Anılar, erken çocukluk döneminden bugüne kadarki tüm yaşantılardır.
Anıların bazıları negatif, bazıları nötr, bazıları da pozitiftir. Negatif anıların ruh dünyamıza yansımaları şu şekilde olabiliyor. Ben değersizim, yetersizim, çaresizim, utanç vericiyim, çirkinim, önemsizim ölmeyi hak ediyorum, öleceğim, kimseye güvenemem; tehlikedeyim, yalnız kalamam, kontrol bende değil, kendimi savunamam, kendimi ifade edemem, başarısızlık timsaliyim, başarılı olamam, mükemmel olmalıyım gibi olumsuzlukların kendinde olduğuna ruhunun derinliklerinden gelen inançla iman ederse insanda bir takım psikolojik sorunlar olabiliyor.
İşte bu sorunlardan bazıları:
Fobiler, kaygı bozuklukları (anksiyete), panik atak, obsesif kompulsif bozukluklar, takıntılar, eşler arası çatışmalar, cinsel sorunlar, kişilik bozuklukları, çekingenlik, bağımlılık, öz güvensizlik, yapamayacağını dair inanç, boş vermişlik , sınav kaygısı, çocuklarda davranış bozuklukları (tırnak yeme, parmak emme, alt ıslatma), anneden ayrılamama, konuşma bozuklukları… gibi sorunlardır.
Psikolojik kökenli bazı sorunları aşabilmek için EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) çok etkin bir psikoterapi yöntemidir. Danışan, travma niteliğindeki negatif anıları düşündüğünde içini yakan, daralma hisseden, duygu dünyasını bozan çevresini ve kendini sağlıklı değerlendirmesini engelleyenler, travma niteliğindeki negatif anılardır. EMDR yöntemiyle travma niteliğindeki negatif anıları, duyarsızlaştırma yapıldığında danışan o anıyı düşündüğünde artık travma niteliğindeki anı; zihninde, ruhunda bedeninde hissettirdiği duygu nötr olabiliyor. Örneğin: A Olayı, anısı emdr terapisinden önce 0 ile 10 arası bir ölçekte, 0 hiç rahatsızlık yok veya nötr, 10 da en yüksek rahatsızlık olsa, A anısı sizi ne kadar rahatsız ediyor? Sorusunu sordugumuzda 10 derece rahatsızlık verdiğini ifade ederken.
EMDR terapisinden sonra bu rahatsızlık sıfır olabiliyor. Danışan, olayı, anıyı unutmuyor ama rahatsızlıkta duymuyor. Terapi devam ediyor anıyı, olayı düşündüğünde kendine olan inancının pozitif olana kadar devam ediyor.

Peki nedir bu pozitif inançlar?
Değerliyim, sevilmeyi hak ediyorum, sevgi dolu biriyim, iyiyim, akıllıyım, önemliyim, yaşamayı hak ediyorum,mutlu olmayı hak ediyorum, yapabildiğimim en iyisini yaptım, bundan da bir şeyler öğrendim, yeterliyim, geçti artık güvendeyim, kendim olabilirim gibi pozitif inançlara sahip olabilir.

Danışan, pozitif inançlara sahip olunca, içsel rahatlama yaşayacak, bu rahatlama yavaş yavaş çevresine de yansıyacak. Bu iç huzur, dinginlik sayesinde var olan ve olacak sorunları çözmenin mutluluğunu ruhunun derinliklerinde hissedecek ve eşine çocuklarına bu duygu yansıyacak. Mutlu birey, mutlu aile, mutlu topluma doğru evrilecek.
Uzman Aile Danışmanı Mustafa KARAGÖZLÜ
Psikolojik Danışman
505 268 50 26

Be Sociable, Share!

  4 Replies to “EMDR İLE KÖTÜ ANILARA ELVEDA”

  1. Mustafa beyle emdr sayesinde geçmişten gelen bütün kötü anılarımdan kurtuldum.Artık olaylara pozitif düşüncelerle bakmayı öğrendim.O kadar büyütülüp bir ömür boyunca içimde taşıyacağım sorunlar olmadığını anladım.Güler yüzü tatlı diliyle bu konuda emdr le bana yardım eden değerli Mustafa Karagözlü ye sonsuz teşekkürler

  2. Mustafa Bey ile yapmış olduğumuz EMDR (yaşamdaki kötü anıları duyarsızlaştırma) tekniği ile inanın hayata yeniden umutla bakmaya başladım. Mustafa Bey’e teşekkür ediyor işlerinde başarılar diliyorum

  3. Son seansa kadar sabırla devam edilmesi halinde çok etkili bir yöntem, Mustafa hocamda yılların vermiş olduğu tecrübe ve bilgi birikimiyle bu işin hakkını sonuna kadar veriyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  × Destek Hattı