Frostig Gelişimsel-Görsel Algı Testi

Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir testtir. Çocuğun ilkokula hazır olup olmadığını ölçen,bir olgunluk testidir.  El-Göz Koordinasyonu,şekil zemin ayrımı,algılama sabitliği, mekânla konumun algılanması,mekân İlişkilerinin algılanması, olmak üzere 5 algısal beceriyi ölçen bir performans testidir.

Bender Gestalt Algı Testi

Bu test, çocuklarda görsel motor işlevini görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılarak hem yetişkin, hem de çocuklarda geriliği, regresyonu, fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya ve özellikle regresyon vakaalarında da kişilik sapmalarını bulmaya ışık tutmaktadır (zekâ geriliği, afazi, çeşitli organik beyin hasarları, psikozlar, gerçek olmayan hastalanmalar gibi).

Benton Görsel Bellek Testi

Görsel-mekansal belleğin ölçülmek istendiği durumlarda kullanılabilir. Şekillerin farklı sürelerde sunumunu, şeklin bakarak çizilmesini, çizimin gecikmeli olarak akıldan yapılmasını veya başka şekiller arasından tanınmasını içermektedir.Test, şekil belleğini anlık ve gecikmeli olarak değerlendirebilmekte; bunun da ötesinde, görsel belleği, görsel algılama ve motor yeteneklerden ayırt edebilmektedir.8 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilmektedir.

Burdon Dikkat Testi

Öğrencinin dikkat gücünü ölçmek amacıyla uygulanan bir testtir.Eğitim- Öğretim yılı boyunca sınıf içinde dikkat eksikliği yaşayan öğrencileri belirlemek amacıyla bütün sınıfa yada dikkat toplamada güçlük yaşadığı düşünülen öğrencin dikkat gücünü belirlemek amacıyla bireysel olarak da uygulanabilir.

D2 Dikkat Testi

Test, seçici dikkati belirlemek için geliştirilmiştir. Psikomotor hız (doğru ve yanlış işaretlemeler) gösterilen performansın kalitesi bu testte değerlendirilmektedir. 9 yaş ve üzeri için uygulanabilir.

Frankfurter

Frankfurter dikkat testi 60-72 ay arası çocuklara elma ve armut figürleriyle uygulanan bir dikkat testidir. Farklılıkları bulma puanı ve hızıyla ilgilidir.Dikkat eksikliğini belirlemede etkilidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza  başvurunuz.

× Destek Hattı